Turistika

Rozhlédněte se po krásách okolí

JIH

Motorest leží na severním svahu masivu Mikulčina vrchu, vyhledávaného zimního, lyžařského střediska. Ke sjezdovkám se dostanete po cca 5 kilometrech jízdy do kopce odbočkou, ze které se také vjíždí na parkoviště motorestu.Těsně před vjezdem do lesa na vrcholu kopce se vám otevře za zády mimořádný výhled. Jedním pohledem přelétnete velkou část údolí Moravy od Hodonína až ke Kroměříži, Chřiby s nezaměnitelným dvouvrším hradu Buchlova a kaple Barborky, Pálavu na jihozápadě, Hostýnské vrchy na severu a nejvyšší vrcholy Beskyd Lysou horu, Kněhyni i Radhošť na severovýchodě. Z parkoviště u sjezdovky Lopata zahlédnete za dobrého počasí Martinské hole, Malou Fatru a blízká vápencová bradla Vršatce.

SEVER

Vydáte-li se od motorestu severním směrem po silnici 496, můžete navštívit např. Komňu, Bojkovice a také lázeňské městečko Luhačovice, proslulé typickou architekturou slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Obec Komňa, jedno ze tří předpokládáných rodišť učitele národů J. A. Komenského, se nachází přibližně 2 km od motorestu severním směrem na cestě do Bojkovic. Otec J.A. Komenského Martin býval v této obci fojtem. V Komni byla nedávno upravena starobylá sýpka jako památník J.A. Komenského. O necelých 6 kilometrů dále leží městečko Bojkovice s novogotickým zámečkem Nový Světlov, okolo něhož projedete. Do Luhačovic s 11 léčivými prameny přijedete po dalších 13 kilometrech.

ZÁPAD

Směrem na Brno po několika kilometrech projedete obcí Bánov, ve které stávala ve středověku na skále zemanská tvrz, ve které byl dle některých pramenů jako dítě vychováván sv. Václav. Zbytky hradeb přitom byly v minulém století použity jako stavební materiál při výstavbě silnice, po které Bánovem projedete. Po dalších dvou kilometrech cesty do vrchu se vám otevře pohled na královské město Uherský Brod, který si můžete celou cestu z kopce nerušeně vychutnávat. Nezapomeňte se ale především věnovat řízení! Semafor na křižovatce silnic E50 a 490 v Uherském Brodě je jediným semaforem na E50 mezi slovenskou hranicí a Prahou.

VÝCHOD

V blízkém okolí motorestu najdete dva lomy. Cca 300 m východně od motorestu se nachází opuštěný a zatopený pískovcový lom, který je přírodní rezervací. Přímo z venkovního posezení u motorestu je pak možno na severozápadě zahlédnout horní terasy andezitového lomu na Bučníku, dodnes používaného k těľbě kamene. Při cestě na východ nejprve dejte pozor na turisty, kteří se občas pohybují po krajnici k přírodní rezervaci v zatopeném lomu.Po jednom kilometru minete na pravé straně památník armádním letcům, kteří zde zahynuli při pádu svého stroje v r. 1957 a po sestupu z kopce projedete Starým Hrozenkovem, poslední obcí na českém území a dějištěm tradičních Kopaničářských slavností. Poté již překročíte hranici a po průjezdu obcí Drietoma se vydáte za svým cílem nejspíše po slovenské dálnici D1. Do Trenčína vám v tomto okamžiku zbývá jen několik kilometrů.

• Navštivte nás i na FACEBOOKU

Naplánované akce: